Lajme Javore

Informohu i pari

Një miku im dentist më sugjeroi si të heq gurrëzat dhe të zbardh dhëmbët në kushte shtëpie. Ja 4 hapat që duhet të ndiqni

Mirëqënia e gojës ka një rëndësi të madhe dhe mbajtja e një higjene të përshtatshme do ta mbrojë atë nga mikrobet dhe helmet. Është thelbësore të mbrosh shëndetin e dhëmbëve, të heqësh gurrëzat dhe të shmangësh sëmundjet dhe infeksionet.

Për fat të mirë, ekziston një ilaç natyral i suksesshëm për t’u kujdesur për çdo çështje dentare dhe për të mbajtur mirëqenien orale në një gjendje ideale. Me këtë strategji të habitshme që kushton pak, e bëni buzëqeshjen të bardhë, të ndezur dhe të shëndetshme.Ja hapat që duhet të ndiqni:

Përbërësit e nevojshëm:

½ filxhan peroksid hidrogjeni,
½ lugë çaji kripë,
1 lugë gjelle sodë,
Larës goje,
Ujë të ngrohtë,
Furçë dhëmbësh,
Fill dentar për të pastruar dhëmbët.

Udhëzimet:
Në një gotë, përzieni një lugë sodë dhe 1/2 lugë gjelle kripë. Merrni furçën e dhëmbëve vendoseni në ujë dhe më pas në këtë përzierje. Më pas fshini butësisht dhëmbët me furçë për 5 minuta.

Përzieni ½ filxhan peroksid hidrogjeni me ½ gotë me ujë të ngrohtë dhe lani gojën me këtë përzierje për 60 sekonda. Pështyni dhe lani me ujë të freskët gojën.

Përdorni fill dentar, por mos i kushtoni vëmendje mishit të dhëmbëve, por fshini gurrëzat në mes të dhëmbëve. Lëvizeni atë me butësi nga njëra anë në tjetrën për t’iu shmangur dëme dhe vështirësitë. Në fund, lani gojën dezinfektues.

Kjo teknikë do të eliminojë gurëzat dhe do t’i bëjë dhëmbët të shkëlqejnë.