Lajme Javore

Informohu i pari

Artistët i dalin kundër qeverisë/ Türp që nuk u shpall dite zie ne Shqiperi sot per 46 shqiptaret qe u shuan ne Bullgari

Maqedonia e Veriut, Kosova dhe Bullgaria janë sot në ditë zie në nder të v iktimave të trag jedisë së ndodhur një ditë më parë në Bullgari, ku humbën jetën 46 persona, pasi autobusi me të cilin po udhëtonin, u rrokullis dhe mori fla kë.

Në të gjitha institucionet shtetërore flamuri është ulur në gjysmë shtize, ndërsa autoritetet bullgare dhe maqedonase kanë nisur hetimet për zbardhjen e shkaqeve të ngjarjes tragjike. Ndërkohë në Shqipëri ende nuk ka një datë për të shpallur ditë zie në respekt të jetëve të humbura.

Lidhur me këtë këngëtarja Besa Kokëdhima ka reaguar e revoltuar, duke e cilësuar si “tu rp” faktin që vendi ynë nuk shpalli sot ditë zie.

Edhe aktori Florian Binaj ka reaguar duke thënë se: “Jo për gjo po, kur u do gj Notre Damë në Francë u bo nami! Apo jeni të zënë me open balkazan”.