Lajme Javore

Informohu i pari

Keni bërë plane për fundjavë/ Ja si pritet të jetë moti: Shi apo vapë e madhe

Fundjava pritet që të sjellë mot të qëndrueshëm dhe temperatura të larta. Meteorologu Hakil Osmani thotë për abcnews.al se zonat bregdetare do të jenë në mbizotërimin e motit të kthjellët dhe me diell. Ndërkohë, temperaturat e ajrit do të rriten dhe do të arrijnë vlerat maksimale nga 37 deri në 38 gradë celsius.

“Vendi gjatë kësaj fundjavë do të jetë në mbizotërimin e kthjellimeve në zonat bregdetare, ndërsa zona lindore dhe të ulëta do të kenë prani vranësirash, ndërkaq në alpe do të kemi dhe herë pas here reshje shiu.

Ndërkohë gjatë fundjavës do të kemi dhe një rritje të temperaturave të ajrit, duke bërë që maksimumi të shkojë në vlerat 37-38 gradë.

Kosova dhe Maqedonia e Veriut do të jenë në mot të qendrueshëm, ndërsa në Kosovë gjatë ditës së djelë për shkak të vranësirave do të kemi dhe rrebeshe të shkurta. Temperaturat e ajrit në Kosovë do të shkojnë në 34 gradë ndërsa në Maqedoni 36 gradë”, tha Osmani për abcnews.al.